Centre Culture Régional
Dudelange opderschmelz

1a rue du centenaire
L-3475 Dudelange

18.06.2016

Centre-Ville Dudelange

Entrée libre / Freier Eintritt / Free Entry

Main Stage                              

Place de l’Hôtel de Ville

16h30 TOMMEK

17h35 FOX

19h00 CARROUSEL

20h45 JULIAN LE PLAY

22h30 JORIS

00h15 Surf Cowboys

Planet Stage

Place de l’Hôtel de Ville

17h00 Josh Oudendijk

18h25 THE KID COLLING CARTEL

20h00 LESLIE CLIO

21h40 GRANDGEORGES

23h40 T-THE BOSS

The Why Not Stage

Av. Grande Duchesse Charlotte

15h15-17h00  Ecole Régionale de Musique (ERMD)

15h15 Combo Andy Houscheid (ERMD)

15h35 Combo Joël Heyard (ERMD)

15h55 Combo Thibault Hanon (ERMD)

16h15 Combo Erik Teuwens I (ERMD)

16h40 Combo Erik Teuwens II (ERMD)

17h15 STRYSLES

18h05 BOMMELEEËR GEWERKSCHAFT

19h00 DESDEMONIA

20h00 THE MAJESTIC UNICORNS FROM HELL

21h00 REDHILLS

22h00 THE DISLIKED

23h05 MUTINY ON THE BOUNTY

00h10 DILLENDUB

Café Why Not

81, av. Grande Duchesse Charlotte

After Fête de la Musique Party
01h00-03h00  CHRISTIAN DU COIN

YOUTH STAGE by Jugendhaus & SNJ

Place Kinnen

16h30 THE KOOTERS 
17h20 THE DOUBLE TROUBLE
18h20 ANOTHER FROM ABOVE

19h20 TIFFANNIE JOYCE
20h20 KEVIN HEINEN BAND
21h20 ZEPTAH - Screaming Fields Winner
22h20 MAKA MC
23h30 Blues GangSTERS

The Parc Stage
Parc Emile Mayrisch

13h00 Gehaansbléiser
15h00 Chorale Enfantine (ERMD)
15h30 HaFoKID’s
16h00 Ensemble de Saxophones (ERMD)
16h30 Young Harmonists
17h00 Ensemble de Clarinettes (ERMD)
17h30 MiFaBléiser
18h00 Ensemble de Cuivres (ERMD)
18h30 Harmoniechen

& Museksrallye Harmonie Forge du Sud

Eglise SAINT MARTIN
VE / FR 17.06.2016

PRELUDE FDLM – Amis de l'Orgue Dudelange


20h00 Prélude festif par les classes d'orgue de Paul Kayser des écoles de musiques de Kärjeng et Echternach      

Visite guidée

SINS STAGE 2016 by Sins Lounge Bar

 4-6 Rue Jean Jaurès

18h00-01h00: best deep, funk & progressive house music

18h00 T.Double U. 

19h00 MAIQ 

20h00 Kin CH

21h00 JEEEP FACTORY

22h00 Packo Gualandris

23h00 JOS & MANU M.

00h00 Fritz & KIN CH

Sins Lounge Bar

4-6 Rue Jean Jaurès

After Fête de la Musique Party: "AFDLM-Party"

01h00 JOS & MANU M.

02h00 FRITZ & JEEEP FACTORY

Living Tomorrow Stage by Madfreax

15, rue de la Libération

16h00 DJ Micheli

17h30 E-Wizzard (MadfreaX)

20h00 Patrice (MadfreaX)

21h00 WazToo (MadfreaX / Globalux)

22h00 Al-x (E-Lake / Globalux)

23h00 Eastone (Sick Weird Rough / Burst Rec.)

00h00 Thierry_W (MadfreaX)

The Duke's Stage

15, rue de la Libération

20h00 Tom Smylez (AVI Fusion international)

21h30 Sarkastik (Dubstep & Drum N Bass)

23h00 Jihay & Pikay (Globalux)
 

After Fête de la Musique Party

00h30 Ronny Muller (Panaché Music / Black Ribbon)

02h00 La Touche (Deepbass Rec. / No Junk Rec. / HF Rec.)

SYNDICATE BEAT STAGE
33, av. Grande Duchesse Charlotte

16h00-21h00 Open Air

Live acoustic Sessions by

BAPO / ELKAWEE / FUNEZ FOU / DE PASCAL VU WOOLTZ / RËSCH

22h00-03h00 Indoor Party & After Fête de la Musique Party

House & Techno Showcase by BPM UNITED

Drum&Bass Showcase by BINOLOGIE

JORIS / JULIAN LE PLAY / CARROUSEL / GRANDGEORGE / FOX / SURF COWBOYS

MUTINY ON THE BOUNTY / THE DISLIKED / T-THE BOSS / REDHILLS / DILLENDAPP / KID COLLING CARTEL 

BOMMELEEËR GEWERKSCHAFT / THE MAJESTIC UNICORNS FROM HELL / DESDEMONIA / TOMMEK / ZEPTAH 

ECOLE REGIONALE DE MUSIQUE…